Aktualności

International Opera Awards

środa, 24 kwietnia 2013
Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień i Krzysztof Warlikowski znaleźli się w ekskluzywnym gronie nominowanych do International Opera Awards. International Opera Awards zostały wręczone w tym roku po raz pierwszy, to wyróżnienie przygotowano na wzór filmowych Oskarów. Podczas gali w Londynie rozdano 21 nagród. Jury za najwybitniejszego tenora uznało Niemca Jonasa Kaufmanna, a najwybitniejszą śpiewaczką została Szwedka Nina Stemme.
Ale, jak pisze Jacek Marczyński (Rzeczpospolita, 24.04.2013):
„Inne werdykty nie były tak jednoznaczne. Przy obecnej dominacji w teatrach operowych reżyserów niemieckich i anglosaskich nagrodę otrzymał Rosjanin Dmitrij Czerniakow, który po serii głośnych realizacji w Teatrze Bolszoj w Moskwie czy w Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu od niedawna robi błyskotliwą karierę na zachodzie jako Dmitri Tcherniakov. Jego inscenizacja „Legenda o niewidzialnym grodzie Kitieziu" Rimskiego-Korsakowa w Nederlands Opera w Amsterdamie zdobyła ponadto nagrodę jako najlepsza premiera sezonu. W tej kategorii pokonała m. in. „Lulu" Berga z Theatre La Monnaie w Brukseli w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.
Przypadek Tcherniakova pokazuje, że jury International Opera Awards opowiada się za ostrożną nowoczesnością, która nie sprzeniewierza się klasyce, a poszczególne decyzje świadczą o salomonowej wręcz rozwadze. Najlepszym teatrem wybrano znaną z odważnego repertuaru Operę we Frankfurcie, a zdecydowanie bardziej zachowawcza, nowojorska Metropolitan otrzymała nagrodę w kategorii: teatr najbardziej dostępny, Najlepszym festiwalem operowym uznano oczywiście Salzburg i jego nowego dyrektora, Alexander Pereirę za to, że „tchnął nowego ducha w najstarszy i najbardziej prestiżowy festiwal". Największe zaskoczenie to wybór najlepszego chóru, bo nagrodę otrzymał zespół z Opery w Cape Town.”

Zobacz także:
Wyszukaj

Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena
 
Wielokulturowosc