Chmura Gabriel

Gabriel Chmura

Gabriel Chmura, jeden z najlepszych polskich dyrygentów, urodził się 7 maja 1946 we Wrocławiu. Edukację muzyczną rozpoczął u Adama Kopycińskiego, byłego dyrektora Opery Wrocławskiej. W 1957 wraz z rodziną wyemigrował do Izraela, gdzie kontynuował naukę. W 1964 podjął studia kompozytorskie, dyrygenckie i pianistyczne w Akademii Muzycznej w Tel Awiwie. W latach 1968-69 kontynuował studia w zakresie dyrygentury w École Normale de Musique w Paryżu u Pierre’a Dervaux, a następnie – w latach 1969-71 – w wiedeńskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Hansa Swarovsky’ego.
Jest laureatem wielu prestiżowych nagród w czołowych konkursach dyrygenckich na świecie, m.in. w 1970 zdobył I nagrodę na Konkursie Dyrygenckim w Besançon, w 1971 otrzymał Złoty Medal na Concorso Cantelli w Mediolanie oraz I nagrodę na Konkursie Herberta von Karajana w Berlinie.
W latach 1974-91 kierował, jako dyrektor artystyczny, kolejno: Operą w Akwizgranie (Niemcy), Orkiestrą Symfoniczną w Bochum (Niemcy) oraz Orkiestrą Narodową w Ottawie (Kanada). Poza tym dyrygował czołowymi orkiestrami świata, takimi jak: Filharmonicy Berlińscy, Orchestre National de France, Montreal Symphony Orchestra, Filharmonicy Izraelscy oraz Orkiestrą Symfoniczną NHK Tokyo. Regularnie współpracuje z Berliner Symphonie Orchester i Liège Philharmonic. Jest również I dyrygentem gościnnym OFUNAM Orchestra w Mexico City. W Polsce występował z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej i Orkiestrą Filharmonii Narodowej. W latach 2001-2007 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Gabriel Chmura nagrywał z London Symphony Orchestra dla wytwórni DG oraz z orkiestrami radiowymi w Berlinie i Monachium dla CBS. Łazarz Franza Schuberta, nagrany pod jego kierunkiem, został wyróżniony Grand Prix du Disque Mondial de Montreux. Nagrania symfonii Josepha Haydna, dokonane z National Arts Centre Orchestra dla CBS, zostały uznane za „Best Choice” przez American Record Guide i uzyskały nominację do kanadyjskiej nagrody Juno.
 

Wyszukaj

Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena
 
Wielokulturowosc